İlaç Taşımacılığı

İlaç Taşımacılığı

İlaç Taşımacılığı günümüzde deniz yolu taşımacılığı ile birçok ürünün çok daha uygun maliyetlerle taşınması sağlanabiliyor. Yapılan bu taşıma çalışmaları arasında ilaç taşımacılığı da önemli bir röle sahiptir. Bu taşıma çalışmalarında çok dikkatli olunması hayati önem içermektedir. Konuyla ilgili bu detayların aktarılmasından önce medical (ilaç) kargo taşımacılığı nedir konusunun bilinmesi gereklidir.

İlaç Taşımacılığı tüm dünyada birçok hastalığın tedavisinde geliştirilen ilaçların, dünyanın her yerine ulaştırılması gerekiyor. Medical taşımacılık adı verilen sistem, tüm bu ilaçların gereken koşullarda taşınmasını sağlamaktadır. Bu sayede insan sağlığı için çok önemli olan ilaçların bir yerden bir yere taşınması mümkün olabilmektedir. Bu tür taşımacılıkta deniz yolunun tercih edilmesinin sebebi, tek bir yüklemede daha fazla ürünün gerekli yerlere iletilebilmesi. Çünkü taşıma gemileri hayli kapsamlı ve geniş olduğu için, bir yüklemede diğer taşıma yöntemleriyle taşınması mümkün olmayan miktardaki ürünler taşınmaktadır. Ayrıca gemilerin bu özellikleri; ilaçların zayiata uğramadan nakledilmesinin de bir yolu olarak kabul edilmektedir. Üstelik buna karşılık taşıma maliyetleri, hava yolu ve kara yolu taşımacılığına göre çok daha düşüktür.

İlaç Taşımacılığı deniz yolu taşımacılığında ve karayolu taşımacılığında; koruma sistemleri ile bozulması çok kolay olan serumlar, kanser ilaçları, enjeksiyon ilaçları taşınmaktadır. Medical deniz yolu taşımacılığı yalnızca ilaçlar için kullanılan bir sistem değildir. Bu taşıma metodu sayesinde medical anlamda kullanılan her türlü ürün, cihaz, makine kolayca taşınmaktadır. Medical ürünlerin taşınması son derece hassas bir konudur. Çünkü taşınan ürünlerin direk olarak güneşle temas etmemesi, belli ısılarda kalarak taşınması esastır.

Dolayısıyla medical kargo taşımacılığı nelere dikkat edilmelidir sorusuna verilecek ilk cevap; bu ürünlerin kendilerine özel olarak tasarlanan yük gemilerinde ve konteynerlerde taşınmasıdır. Bu gemilerin en önemli niteliği, ilaçların bozulmaması için gerekli olan sıcaklığı sabit olarak koruyacak bir soğutma sistemine sahip olmasıdır. Ayrıca ilaç kutularının taşındığı konteynerler, ilaçların dışarıdan hiçbir biçimde hava ve güneş ışığı ile temas etmeyecek şekilde tasarlanmalıdır. Eğer söz konusu taşınan ürün tıbbi cihazlar ise; bunların da her birinin özelliklerine uygun konteynerlerin kullanılması gerekmektedir. İlaç taşımacılığı için stabil ve güvenli ısı kontrolü sağlayan bir soğutucu ünite gerekmektedir.

İletişime geçmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın