Gıda Taşımacılığı Sivas

Gıda Taşımacılığı Sivas

Gıda Taşımacılığı Sivas ürünlerde bozulmaya neden olan su kaybı ve buruşma şeklinde göstermekte olup; birçok meyve ve sebzede %5-6’lık bir ağırlık kaybı görülebilmektedir. Su kaybı depolama koşullarında ve üzerindeki bağıl nemli ortamda azalır ve pazara daha kaliteli bir ürün sunmanızı sağlar. Sıcaklık değişimleri ve hijyenik olmayan koşullar,  ürünlerin fiziksel, duyusal, kimyasal yapılarının bozulmasına neden olur. Bu nedenle soğuk zincirin üretimden tüketime kadar tüm aşamalarda kırılmaması ve tüm işlemlerinin hijyenik şartlarda yapılması gerekmektedir. Bu noktada ambalaj, depo; taşıma araç/kasa özellikleri (hijyen ve ortam koşulları) ile ilgili personellerin bilinçlendirilmesi son derece önemlidir.

Ürünlerin özelliğine göre, tüm personelinin düzenli periyodik eğitimlerden geçirilmesi ve eğitimlerin kayıt altına alınması gerekmektedir. Tüm ünvanlara göre görev tanımları hazırlanmalı, anlatılmalı, imza karşılığında teslim edilmeli ve süreçler sürekli iyileştirilmelidir. Tarladan toplanan gıda ürünleri ise hızlı bir şekilde paketlemeye daha sonra da ideal saklama sıcaklığına getirilmesi için soğutmaya alınır. Depolama bölümlerin dışındaki sıcaklıklar genel olarak mevsimine göre -5 derece ile 50 derece arasında değişebilir.

Gıda Taşımacılığı Sivas soğuk hava depoları uzaktan izlenebilmeli ve böylece acil müdahaleler yapılmalıdır. Aksi halde bir oda dolusu ürün heba olabilir. Bu amaçla depolarda sürekli ölçüm, izleme ve ikaz sistemi kurulması gerekmektedir. Depolarda ürün saklama ile ilgili standartların sağlanması ve yetkili kuruluşlarca takibi, izlenmesi ve kontrolü ile geçmişe dönük raporlanması gerekir. Depoların ısısı, nem oranı ve enerji kontrolü  (elektrik harcamalarının kontrolü) takibi çok fazla önemli bir etkendir. Isı ve nem derece düşmesi halinde uyarı ve müdahale sistemleri devreye girmelidir. Ayrıca kayıtlar saklanması ve analizi yapılmalıdır. Veri değişimlerinin izlenmesi önceden önlem alma olanağı sağlayacaktır.

Gıda Taşımacılığı Sivas hijyen açısından soğuk odaların tavan ve tabanları panel türü olması büyük önem arz etmektedir. Dondurulmuş gıdalar, üretim tesisinde en uygun koşullarda soğutulduktan sonra depolanır. Zincirin her aşamasında risk vardır. Bu risk hem gıda güvenliği hem de ürün kayıpları açısından söz konusudur. “İnsan sağlığını doğrudan etkileyen gıda tedarik zincirindeki en önemli etkenlerden biri “Soğuk Zincir Lojistiği”dir. Tedarik zincirinin herhangi bir aşamasında soğuk zinciri kırılmış gıda, güvenli gıda olarak adlandırılamaz.

İletişime geçmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın